sob., 05 wrz | Pomorzanin. Kino

Wystawa: Obiekty, które (nie) zostały biedronkami

Niezwykła wystawa związana z dwoma niezwykłymi kinami: "Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami. Epilog: Kino „Pomorzanin”, które nie zostało biedronką". WSTĘP WOLNY
Wstęp wolny
Wystawa: Obiekty, które (nie) zostały biedronkami

Czas i lokalizacja

05 wrz 2020, 18:00 – 16 wrz 2020, 18:00
Pomorzanin. Kino, Gdańska 10, 85-006 Bydgoszcz, Polska

O wydarzeniu

Wernisaż: 5.9.2020, g. 18:00

Wstęp wolny: 6-16.9.2020 w godzinach 10:00-18:00

Oprowadzanie kuratorskie: 6.9.2020 godz. 10:00 i 11:00

Oprowadzanie wystawa + Kino Pomorzanin: dni powszednie godz. 17:00

-----------------------------------

W ubiegłym roku minęło 30 lat od kiedy Polska przeszła transformację ustrojową. Przyjęcie wolnorynkowej gospodarki oraz odrzucenie modelu centralnie zarządzanego państwa pociągnęło za sobą zmiany społeczne, ekonomiczne i gospodarcze. W architektonicznej formie – jak w lustrze – możemy dziś odczytać potrzeby, przyzwyczajenia, nadzieje i aspiracje, którymi żyli wtedy ludzie. Co o nas jako o społeczeństwie mówi architektura tych zmian?

W ramach bydgoskiej odsłony wystawy „Obiekty, które stały się biedronkami”, opowiadamy historię nieistniejącego już gdyńskiego kina „Warszawa”, uważanego za miejsce kultowe przez kilka pokoleń gdynian.

Kino „Warszawa” powstało w 1938 roku z inicjatywy inżyniera Józefa Langiewicza jako kino „Gwiazda” i szybko zyskało sławę najnowocześniejszego i najmodniejszego w międzywojennej Gdyni. Po wojnie, już jako kino „Warszawa”, nie straciło na popularności, pozostając ważnym elementem kultury filmowej w mieście „z morza i marzeń”. Przez wiele lat gościło projekcje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zmierzch „Warszawy” nadszedł wraz z erą multipleksów – ostatni seans odbył się w 2003 roku. Kino stało się ostatecznie sklepem jednej z sieci popularnych dyskontów. Podzieliło tym samym los wielu innych obiektów, takich jak kielecka „Biruta”, warszawska „Femina” czy częstochowska „Adria”.

Paralelą do losów kina będą losy drugiego kina, związanego z historią miasta Bydgoszcz, uważanego za kultowe przez kilka pokoleń mieszkańców. Zbudowane w 1914 roku jako Kristall-Palast, kino „Pomorzanin” było największą i najbardziej wystawną salą premierową w mieście i zarazem całym regionie. Jako ostatnie kino tzw. „starej dystrybucji” zostało zamknięte w 2003 roku, tak samo jak gdyńska „Warszawa”. Jednak w przeciwieństwie do gdyńskiego kina dawne centrum X muzy oparło się zakusom przebudowy i przebranżowienia. Wykupione trzy lata temu przez prywatnego inwestora, jest intensywnie przywracane do życia jako Centrum Kultury „Pomorzanin”.

Celem wystawy, odbywającej się w bydgoskiej sali kinowej jest dowartościowanie pamięci o miejscach, które choć fizycznie nie istnieją, stanowią ważny element tożsamości miast, funkcjonujący we wspomnieniach kilku pokoleń ich mieszkańców. Wystawa jest częścią cyklu „Obiekty, które zostały biedronkami”, zapoczątkowanego przez Instytut Dizjanu w Kielcach w 2019 roku, ekspozycją poświęconą kieleckiej kawiarni „Biruta”.

----------------------------------------------------

Organizatorzy: Kino Pomorzanin, Muzeum Miasta Gdyni, Instytut Dizajnu w Kielcach

Współorganizator: Grupa Moderator

Kuratorzy: Agnieszka Drączkowska, Dominika Janicka, Olga Grabiwoda, Michał Miegoń

Koncepcja i architektura wystawy: Dominika Janicka, Olga Grabiwoda

Partnerzy: DS Smith, Kino Pomorzanin

Wstęp wolny

Udostępnij to wydarzenie