pt., 25 wrz | Kino Pomorzanin

Pokaz filmu niemego "Bestia" (1917) z muzyką na żywo

Pokaz filmu z Polą Negri w odrestaurowanej wersji 4K z muzyką na żywo. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Rejestracja jest zamknięta
Pokaz filmu niemego "Bestia" (1917) z muzyką na żywo

Czas i lokalizacja

25 wrz 2020, 18:30
Kino Pomorzanin, Gdańska 10, Bydgoszcz, Polska

O wydarzeniu

Pokaz w ramach festiwalu Przeźrocza, które tym filmem powracają do czasów kiedy Kino Pomorzanin nosiło nazwę Kristall-Palast i ogniskowało uwagę miłośników pierwszych projekcji kinowych w naszym mieście. Odrestaurowana cyfrowo "Bestia" (w roli głównej Pola Negri) to podróż w czasie do filmowej Bydgoszczy lat dwudziestych poprzedniego wieku. Film zostanie zaprezentowany z muzyką na żywo graną przez bydgoskich muzyków. Wydarzenie jest realizowane w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz.

Pola Negri, właśc. Apolonia Chałupiec (1897-1987), była światowej sławy gwiazdą kina niemego. Debiutowała w filmie "Niewolnica zmysłów" (1914). Wystąpiła także w innych polskich filmach: "Żona", "Studenci", "Bestia". Na cześć włoskiej poetki - Ady Negri przyjęła pseudonim artystyczny Pola Negri. Aktorka sama nie zamieszkała w Bydgoszczy, ale często odwiedzała tu matkę na ulicy Zamoyskiego, a życie wielkiej gwiazdy stanowiło częsty temat doniesień miejscowej prasy.

Bestia jest najstarszym i jedynym zachowanym filmem z udziałem Poli Negri, gwiazdy wytwórni Sfinks, z polskiego okresu jej kariery. Dzięki roli w Bestii aktorka została dostrzeżona za granicą i po zerwaniu kontraktu ze Sfinksem kontynuowała karierę w Niemczech. Tam nawiązała współpracę z cenionym reżyserem Ernstem Lubitschem, która otworzyła jej drzwi do Hollywood. Film przetrwał dzięki dystrybucji w USA i marketingowemu fortelowi nowojorskiego prawnika, który z polskiej Bestii zrobił amerykańską The Polish Dancer. Wszystkie polskie kopie filmu zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny. Kopia nitro filmu zachowała się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, aż w latach 60. trafiła do Polski i została przekazana Centralnemu Archiwum Filmowemu w Warszawie (obecnie FINA).

W 2017 roku, w stulecie premiery, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny odrestaurowała cyfrowo film w rozdzielczości 4K. Tą wersję filmu będą mogli obejrzeć bydgoscy widzowie.

Z uwagi na obostrzenie związane z COVID-19 prosimy o zapoznanie się z regulacjami, obowiązującymi w Kinie Pomorzanin.

Organizator Stowarzyszenie Koloroffon 

Partner główny Województwo Kujawsko-Pomorskie

Współfinansowanie  Miasto Bydgoszcz | Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współpraca Kino Pomorzanin

Partnerzy Grupa Moderator | Studio Metrage | Miejskie Centrum Kultury

Bilety
Cena
Ilość
Suma
  • Pokaz filmu "Bestia"
    PLN 0
    PLN 0
    0
    PLN 0
SumaPLN 0

Udostępnij to wydarzenie