niedz., 06 wrz | Kino Pomorzanin

Oprowadzanie Kuratorskie: Obiekty, które nie zostały biedronkami

Niezwykła wystawa związana z dwoma niezwykłymi kinami: "Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami. Epilog: Kino „Pomorzanin”, które nie zostało biedronką".
Rejestracja jest zamknięta
Oprowadzanie Kuratorskie: Obiekty, które nie zostały biedronkami

Czas i lokalizacja

06 wrz 2020, 12:00 – 13:00
Kino Pomorzanin, Gdańska 10, Bydgoszcz, Polska

O wydarzeniu

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

-----------------------------------

W ubiegłym roku minęło 30 lat od kiedy Polska przeszła transformację ustrojową. Przyjęcie wolnorynkowej gospodarki oraz odrzucenie modelu centralnie zarządzanego państwa pociągnęło za sobą zmiany społeczne, ekonomiczne i gospodarcze. W architektonicznej formie – jak w lustrze – możemy dziś odczytać potrzeby, przyzwyczajenia, nadzieje i aspiracje, którymi żyli wtedy ludzie. Co o nas jako o społeczeństwie mówi architektura tych zmian?

W ramach bydgoskiej odsłony wystawy „Obiekty, które stały się biedronkami”, opowiadamy historię nieistniejącego już gdyńskiego kina „Warszawa”, uważanego za miejsce kultowe przez kilka pokoleń gdynian.

Kino „Warszawa” powstało w 1938 roku z inicjatywy inżyniera Józefa Langiewicza jako kino „Gwiazda” i szybko zyskało sławę najnowocześniejszego i najmodniejszego w międzywojennej Gdyni. Po wojnie, już jako kino „Warszawa”, nie straciło na popularności, pozostając ważnym elementem kultury filmowej w mieście „z morza i marzeń”. Przez wiele lat gościło projekcje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zmierzch „Warszawy” nadszedł wraz z erą multipleksów – ostatni seans odbył się w 2003 roku. Kino stało się ostatecznie sklepem jednej z sieci popularnych dyskontów. Podzieliło tym samym los wielu innych obiektów, takich jak kielecka „Biruta”, warszawska „Femina” czy częstochowska „Adria”.

Paralelą do losów kina będą losy drugiego kina, związanego z historią miasta Bydgoszcz, uważanego za kultowe przez kilka pokoleń mieszkańców. Zbudowane w 1914 roku jako Kristall-Palast, kino „Pomorzanin” było największą i najbardziej wystawną salą premierową w mieście i zarazem całym regionie. Jako ostatnie kino tzw. „starej dystrybucji” zostało zamknięte w 2003 roku, tak samo jak gdyńska „Warszawa”. Jednak w przeciwieństwie do gdyńskiego kina dawne centrum X muzy oparło się zakusom przebudowy i przebranżowienia. Wykupione trzy lata temu przez prywatnego inwestora, jest intensywnie przywracane do życia jako Centrum Kultury „Pomorzanin”.

Celem wystawy, odbywającej się w bydgoskiej sali kinowej jest dowartościowanie pamięci o miejscach, które choć fizycznie nie istnieją, stanowią ważny element tożsamości miast, funkcjonujący we wspomnieniach kilku pokoleń ich mieszkańców. Wystawa jest częścią cyklu „Obiekty, które zostały biedronkami”, zapoczątkowanego przez Instytut Dizjanu w Kielcach w 2019 roku, ekspozycją poświęconą kieleckiej kawiarni „Biruta”.

----------------------------------------------------

Organizatorzy: Kino Pomorzanin, Muzeum Miasta Gdyni, Instytut Dizajnu w Kielcach 

Współorganizator: Grupa Moderator 

Kuratorzy: Agnieszka Drączkowska, Dominika Janicka, Olga Grabiwoda, Michał Miegoń  

Koncepcja i architektura wystawy: Dominika Janicka, Olga Grabiwoda 

Partnerzy: DS Smith, Kino Pomorzanin

Bilety
Cena
Ilość
Suma
  • Oprowadzanie Kuratorskie 2
    PLN 0
    PLN 0
    0
    PLN 0
SumaPLN 0

Udostępnij to wydarzenie