czw., 07 paź | Bydgoszcz

OFF: Inauguracja i pokaz filmu PERSIL

Uroczysta inauguracja i prapremierowy pokaz przedwojennego filmu propagandowego „PERSIL” (1935). . Unikatowy dokument wyprodukowany w Bydgoszczy to chwilami zabawna półgodzinna reklama bydgoskiej fabryki i proszku do prania, połączona z prezentacją miasta.
Rejestracja jest zamknięta
OFF: Inauguracja i pokaz filmu PERSIL

Czas i lokalizacja

07 paź, 18:00
Bydgoszcz, Gdańska 10, 85-006 Bydgoszcz, Polska

O wydarzeniu

Uroczysta inauguracja festiwalu  Prapremiera kilkuminutowego, unikatowego dokumentu o międzywojennej Bydgoszczy jako części filmu z 1935 r. pt. „Persil”, będącego reklamą bydgoskiej fabryki i produkowanego tam proszku do prania. Czyta Krystyna Czubówna, muzyką ilustruje taperka – Alexandra Kędra.

Festiwalowy początek uatrakcyjnią piosenki ze spektaklu muzycznego „Zdarzyło się w Bydgoszczy” w reżyserii Katarzyny Matuszak, z udziałem Małgorzaty Musialik i Małgorzaty Żurańskiej-Wilkowskiej.

O filmie  Unikatowy, przedwojenny film propagandowy odnaleziony w archiwach Filmoteki Narodowej w Warszawie. Nakręcona na zlecenie Polskiej Spółki Akcyjnej "Persil", która prowadziła w Bydgoszczy fabrykę, to jedna z nielicznych, zachowanych w całości produkcji, powstałych w naszym mieście. To materiał ciekawy nie tylko ze względu na specyfikę przekazu półgodzinnego materiału reklamowego, z zabawnymi scenkami dotyczącymi walorów i sposobów zastosowania cudownego detergentu, ale także dlatego, że zawiera sekwencje ukazujące wnętrza i pracę bydgoskiego zakładu produkcyjnego, ale także kilkuminutową sekwencję widoków najbardziej charakterystycznych widoków i pejzaży miasta, w tym miejsc już nieistniejących: przedwojennego dworca i Teatru Miejskiego.

"Persil" pokazywany był w 1935 roku dokładnie na tej samej sali kina, wówczas nazywającego się Kristal. By przywołać atmosferę tamtych lat, festiwalowy seans niemego filmu wzbogacony będzie o akompaniament muzyczny profesjonalnej taperki, Alexandry Kędry, a pożyteczne treści z plansz tekstowych przeczyta Krystyna Czubówna.

O inaguracji

Pokaz unikatowego filmu poprzedzi uroczysta gala otwarcia pierwszej edycji Old FIlm Festival z udziałem gości specjalnych, oraz minirecital piosenek z popularnego spektaklu przedwojennej piosenki, "Zdarzyło się w Bydgoszczy" w specjalnych, kameralnych aranżacjach. Na projekcji reklamy proszku do prania nie mogło też zabraknąć innej popularnej bydgoskiej instytucji - specjalne atrakcje dla gości wieczoru przygotuje Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Projekt finansowany ze środków Miasta Bydgoszczy oraz przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Bilety
Cena
Ilość
Suma
 • Wyprzedane
  Inauguracja i pokaz PERSILA
  PLN 0
  PLN 0
  0
  PLN 0
To wydarzenie jest wyprzedane

Udostępnij to wydarzenie