sob., 11 wrz | Bydgoszcz

NY 10/11.9.2001

Festiwal Filmowy Przeźrocza. Krzysztof Nowicki: wystawa fotografii z Nowego Jorku 2001 - wernisaż i spotkanie autorskie
Rejestracja jest zamknięta
NY 10/11.9.2001

Czas i lokalizacja

11 wrz, 18:30 – 19:45
Bydgoszcz, Gdańska 10, 85-006 Bydgoszcz, Polska

O wydarzeniu

O wystawie

"W poniedziałek wieczorem dziesiątego września 2001 roku na stadionie New York Yankees zasiadło około 50 000 widzów. Roger Clemens, mój idol, miotacz New York Yankees miał po raz dwudziesty z rzędu wygrać baseballowe derby przeciwko swojej poprzedniej drużynie czyli Boston Red Socks. Siedziałem na najtańszej trybunie mając w garści bilet za siedem dolarów czekając na rozpoczęcie meczu moich marzeń. To był mój dzień wolny od pracy kelnera w afgańskiej knajpie. Rano zwiedziłem nowojorską giełdę, później zdjęcie z Twin Towers  zrobione z Brooklyn Bridge, spacer chińską dzielnicą a teraz mecz. Dużo się działo. Niestety deszcz padał coraz mocniej. Ze smutkiem patrzyłem na rozkładaną plandekę na murawie stadionu aż w końcu spiker powiadomił widzów o odwołaniu spotkania.Wracaliśmy w jakimś marazmie z innymi nowojorczykami metrem do domów. We wtorek obudziłem się wcześnie rano..."

O Autorze

Krzysztof Nowicki - reżyser filmów dokumentalnych i animator życia filmowego urodził się w 1980 roku w Bydgoszczy. Jest pomysłodawcą i założycielem grup filmowych „Stealtheapple” oraz „KolorOFFon” (od 2008 roku). „Koloroffon” specjalizuje się w filmach dokumentalnych, subtelnie obserwującym tzw. „zwykłego człowieka” i jego codzienność. W ramach działalności grupy Nowicki promuje ambitne kino autorskie. Początkowo organizował regularne pokazy w bydgoskim klubie „Mózg”, potem festiwal „Trzecie Oko”, a obecnie Festiwal „Przeźrocza” w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Jest twórcą takich filmów jak „Najstarszy człowiek świata” (2008), „Reggae to moje życie” (2008), „Iść przez życie bez pośpiechu” (2008),„21” o chorych na Zespół Downa (2011) „Być jak Ironman” (2015), „Away from Reykjavik” (2015) czy „Sen Leocadii” (2017) nakręcony dla Studia Munka.

Nakręcił też serię filmów mocno związanych z współczesną historią Bydgoszczy, zwłaszcza w kontekście zmian jakie nastąpiły po upadku komunizmu. Pierwszym był  wielokrotnie nagradzany „Basen” (2011) o zlikwidowanym, miejskim basenie przy ul. Nakielskiej. Drugi to „Tu było kino” (2011), nostalgiczna podróż po miejscach, gdzie za czasów PRL mieściły się bydgoskie kina. 

 

-----------------------------

Wydarzenie w ramach Festiwalu Filmowego "Przeźrocza"

Organizator: Stowarzyszenie Koloroffon

Partnerzy Wydarzenia:

Kino Pomorzanin - Grupa Moderator

Bilety
Cena
Ilość
Suma
  • NY 9/10.9.2001 - wernisaż
    PLN 0
    PLN 0
    0
    PLN 0
SumaPLN 0

Udostępnij to wydarzenie