niedz., 05 wrz | Bydgoszcz

Film: "Położna"

Film dokumentalny o Stanisławie Leszczyńskiej, położnej w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, w reżyserii Marii Stachurskiej.
Rejestracja jest zamknięta
Film: "Położna"

Czas i lokalizacja

05 wrz, 13:00
Bydgoszcz, Gdańska 10, 85-006 Bydgoszcz, Polska

O wydarzeniu

W 1943 roku Stanisława Leszczyńska za pomoc osadzonym w łódzkim getcie zostaje aresztowana przez gestapo i wraz z trójką dzieci zesłana do obozu Auschwitz-Birkenau. Tam przechodzi straszliwą próbę życiową. Zostaje akuszerką i w nieludzkich warunkach, na skraju wyczerpania, odbiera 3000 porodów nie tracąc ani jednego dziecka… Jej nazwisko jako jednej z czterech najwybitniejszych Polek ostatniego tysiąclecia zostaje umieszczone na Kielichu Życia i Przemiany Narodu złożonym przez kobiety polskie na Jasnej Górze. Na czym polegał fenomen tej niezwykłej kobiety? W czym tkwiła jej siła? Dlaczego nawet w obliczu śmierci nigdy nie straciła wiary w sens tego co robi?

Film jest debiutem reżyserskim Marii Stachurskiej, dla której Stanisława Leszczyńska była cioteczną babcią. Zdjęcia zrealizował Paweł Sobczyk, związany z realizacją filmów dokumentalnych. Muzykę do filmu napisał Michał Lorenc, pięciokrotnie nagradzany za muzykę filmową na Festiwalach Polskich Filmów Fabularnych. Scenografię do zdjęć fabularyzowanych stworzył Piotr Stachurski, który był także drugim reżyserem. Fragmenty listów czytała m.in. Danuta Stenka. A opieką artystyczną film objął Jacek Bławut.

Rodzaj: film dokumentalny

Reżyseria: Maria Stachurska

Zdjęcia: Paweł Sobczyk

Premiera filmu: 31 maja 2021

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

ⓒ SQUARE film studio sp. z o.o., Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska SA, EC1 Łódź – Miasto Kultury, DI Factory Sp. z o.o., Sp. K. 2020

Bilety
Cena
Ilość
Suma
  • "Położna"
    PLN 15
    PLN 15
    0
    PLN 0
SumaPLN 0

Udostępnij to wydarzenie